UVOLNĚNÍ LYMFATICKÝCH UZLIN

16.12.2018

Každá masáž spojena s účinkem na lymfatický systém, by vždy měla začínat uvolněním nejhlavnějších lymfatických uzlin. Jak bylo zmíněno v článku ze dne 7.10.2018, u zdravého člověka jsou mízní uzliny nehmatné, nebolestivé a neviditelné. Mají maximálně půl centimetru a jsou měkké konzistence. Jako zvětšené se označují uzliny větší než 1,5 cm. 

Pokud kvůli lymfatické masáži či lymfodrenáži navštívíte specialistu (což alespoň napoprvé doporučujeme), přesně uvidíte kdy a kde je potřeba uzliny "otevřít". Uvolnění se neprovádí silným tlakem, ba naopak jemnými pohyby v místech uzlin. Mízní uzliny jsou totiž jakási sítka, která z lymfy vychytávají všechny nežádoucí částečky a buňky, aby se nedostaly do krevního oběhu a uvolnění je vlastně jejich vyprázdnění, což zajistí bezproblémový průtok lymfy během masáže. 

A jaké uzliny je nutné uvolnit? Jedná se o krční uzliny (terminy), podpažní uzliny (axily), tříselné uzliny a hlavní mízovod na vnitřní straně stehen. Při lymfodrenáži horní poloviny těla se nejprve uvolní krk a nadklíček, poté následuje uvolnění sběrných uzlin v podpaží a přes ramena, loket a předloktí se postupuje dál až k prstům. Při lymfodrenáži dolní poloviny těla se nejprve uvolní krk a nadklíček, lze přidat i uvolnění podpažních uzlin a následuje uvolnění sběrných uzlin pro celou dolní polovinu těla v tříslech, pak se postupuje přes stehno, koleno, lýtko až k chodidlu.