SLEZINA

23.09.2018

Slezina je velká asi jako lidská pěst. Je uložena v břišní dutině vlevo hluboko při páteři. Za normálních okolností není hmatná. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření. V červené se nacházejí cévy plné červených krvinek, v bílé klubíčka lymfatické tkáně.

Jedna z hlavních úkolů sleziny je kontrolovat množství krvinek v krvi. Slezina slouží jako síto pro červené krvinky. Poškozené krvinky se totiž nedokáží prodrat sítí v červené dřeni, zachytí se v ní a zanikají. Pro lidský plod je slezina orgánem krvetvorby. Bílá dřeň hraje důležitou roli při obranyschopnosti organismu. Podílí se na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.

Zvětšení sleziny se odborně nazývá splenomegalie a nemusí mít žádné příznaky. V případě pokud tlačí na okolní orgány, může se to projevit poruchami trávení, zácpy, průjmy, bolesti břicha. Slezina se zvětšuje i při některých onemocněních krvetvorby, jako je leukémie, Hodgkinův lymfom, pravá polycytémie, či jater, např. při hepatitidě či infekční mononukleóze.

Slezina nepatří k životně důležitým orgánům, takže je možné ji v nutných případech odstranit.