POTRAVINY PRO FUNKČNÍ LYMFATICKÝ SYSTÉM

25.11.2018

1. HYDRATAČNÍ POTRAVINY

Mezi jídlo, které má větší obsah vody a je schopno tělu doplnit tekutiny patří okurka (obsahuje nejvíc vody ze všech potravin - 97%), citrusy (96%), ledový salát (96%), řapíkatý celer (stonky obsahují až 95%), rajčata (94%), zelená paprika (94%), ředkvičky (94%), květák (92%), špenát (91%), vodní meloun (91%) brokolice (90%), bílý jogurt (85-88%), Většina těchto potravin obsahuje velké množství vitaminu C, který pomáhá udržet lymfatický systém zdravý a správně plynulý.

2. CHIA SEMÍNKA

Dokáží absorbovat velké množství vody (téměř desetinásobek vlastní váhy) a tělo tím pádem drží dlouho hydratované. Konzumovat můžete například pudink z chia semínek. Ten vytvoříte tak, že dvě lžíce semínek zalijete 200ml vody nebo rostlinného mléka a necháte semínka tekutinu vypít. Následně můžete "pudink" osladit medem a doplnit ovocem či ovocným pyré.

3. ČERVENÁ ŘEPA

Červená řepa obsahuje kyselinu listovou, draslík a křemík, proto je velmi prospěšná v posílení vazivové tkáně, kůže a kostí, posiluje pružnost stěn cév, dokáže zbavit mozek jedovatých kovů, regeneruje lidský organismus, zpomaluje stárnutí, podporuje krvetvorbu, pročišťuje krev a odvádí vodu cévních stěn.

4. ČESNEK

Česnek obsahuje mimo jiné těkavé oleje a sirné sloučeniny, které jsou sice zodpovědné za štiplavý zápach, ale také za jeho léčivé vlastnosti - působí dezinfekčně, ničí bakterie a také vypuzují z těla parazity. Organicky pěstovaný česnek obvykle obsahuje vyšší množství síry, a proto má i silnější léčivé účinky. Nejčastěji je česnek konzumován pro své protizánětlivé účinky, ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Je vědecky prokázáno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, a to tak, že snižuje lepkavost krevních destiček (ředí krev), čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin a odstraňuje tak bolesti nohou spojené s křečovými žilami a léčí cévní záněty. 

5. BANÁNY

Banány jsou dobrým zdrojem vitamínu B6. Nedostatek tohoto nezbytného vitamínu ve stravě může bránit tvorbě lymfocytů, které pomáhají lymfatickému systému bojovat proti infekci (podle institutu Linus Pauling Institute). Doporučené denní dávky jsou 1,7mg u mužů a 1,3mg až 2mg denně u žen s vyššími nároky (např. kojící ženy). Zdrojem vitamínu B6 je i losos, brambory, krůtí maso, avokádo nebo lískové ořechy.

6. SEMÍNKA (slunečnicová, dýňová, konopná, lněná, atd.)

Semínka poskytují tělu hořčík, který podporuje správnou funkci nervového systému a také zdravé tuky, které "promazávají" tělo a podporují tak tok lymfy. Také pomáhají prostřednictvím obsažené vlákniny odstranit z trávicího traktu toxiny, které mohou blokovat tok lymfy kvůli pomalému trávení.

7. BYLINKY A KOŘENÍ

Všechny druhy bylinek a koření jsou úžasné pro čištění těla. Kurkuma, zázvor, skořice, kardamom, koriandr a černý pepř jsou ty nejlepší. Tyto potraviny obsahují antioxidanty, které prospívají mozku a mohou pomoci trávicímu systému ve správné funkci, což má velký vliv i na toku lymfy. 

8. MOŘSKÉ ŘASY

Mořské řasy, nori, wakame, dulse, chlorella a spirulina jsou druhy mořských řas a doplňků, které si Vaše tělo zamiluje. Nemají jen extremní detoxikační účinek a vliv na přočištění lymfatického systému, ale jsou také neuvěřitelně výživné a poskytují vysoké množství železa, omega 3, vitamínu A, bílkovin, hořčíku, vitamínů B, jod a chlorofyl.