PITNÝ REŽIM

02.12.2018

Dospělý člověk by měl denně přijmout 2-3 litry tekutin, především čisté pitné vody. Naštěstí se do tohoto množství řadí i voda obsažena v jídle. Při velké fyzické zátěži nebo horku je nutné množství vody navýšit. Nesmí se však přijímat velké množství vody naráz, aby zatížené ledviny zvládly takové množství vyloučit. A i pití několikanásobku přiměřené dávky vody  (tzv. aquaholismus) nepříznivě přetěžuje ledviny, ředí krev a vymývá z těla minerály nutné mj. pro správnou funkci nervové soustavy a regulaci krevního tlaku. 

Víte, že člověk vydrží bez vody nejdéle 7-10 dní? Dlouhodobý nedostatek příjmu tekutin může mít za následek i vážné zdravotní poruchy. Vedle opakovaných bolestí hlavy nebo zácpy může docházet k poruchám funkce ledvin a vzniku ledvinových a močových kamenů. Dehydratací se také zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest, zánětu slepého střeva, některých druhů rakoviny (např. konečníku a močového měchýře) i kardiovaskulárních chorob. Navíc se předpokládá, že i řada jiných tzv. civilizačních chorob je důsledkem nesprávné životosprávy včetně nedostatku tekutin, resp. že některé civilizační choroby jsou buď prvním příznakem nebo následkem trvalé mírné dehydratace. Opakovaně krátkodobý nedostatek se projeví žízní, nevolností, slabostí a křečemi. A protože lymfu tvoří 95% vody, je voda nezbytná pro její správnou funkci. Platí, že málo tekutin = stagnující tok lymfy a bez dostatečné hydratace nemůže lymfa tělem správně proudit a fungovat. 

Platí tedy i v případě příjmu vody "všeho s mírou". Jenže jak poznat, že je Váš pitný režim v pořádku? Jednoduše. Sledujte to, co vylučujete. Pokud je Vaše moč světle žlutá (tedy ne průsvitná nebo naopak jantarově tmavá) a v přiměřeném objemu, přijímáte během dne správné množství vody.

Je obecně doporučeno pít hlavně čistou pitnou vodu, ovocné a zeleninové šťávy a čaje. Pro urychlení procesu rehydratace můžete přidat do vody citrón. Citrón je alkalické ovoce, které pomáhá mineralizovat tělo a lymfu. Ne nadarmo se doporučuje den začínat vypitím sklenice teplé vody s citrónovou štávou (tento zázračný nápoj však lze pít i během dne). Teplá voda, kromě toho, že oproti té studené nezpůsobí našemu organizmu teplotní šok, stimuluje trávicí proces. Citronová šťáva působí jako diuretikum, s čímž souvisí i rychlejší odplavení všech toxinů z těla. Kromě toho kyselá citronová šťáva upravuje pH močových cest, takže tvoří méně "přátelské" prostředí pro množení bakterií. Citronová šťáva pomáhá i očistě jater tím, že podporuje tvorbu enzymů a žluči nezbytné pro zdravé zažívání. A funguje též i jako čistič krve a také krev ředí, čímž se stává vhodnou prevencí proti trombóze. Svými silnými účinky bojuje proti vysokému cholesterolu a následnému usazování v tepnách.

Pokud si chcete připravit jednoduchý, avšak nanejvýš účinný nápoj pro detox, přidejte do své sklenice s vodou následující kombinaci: šťávu z citrónu, pár lístků máty, několik plátků okurky a několik plátků čerstvého zázvoru.

A ještě jedna důležitá věc - nezapomeňte po lymfatické masáži (nejen) systémem REGENSYS důkladně doplnit tekutiny. 

Tak tedy na zdraví.