O LYMFATICKÉM SYSTÉMU
Stejně jako kořeny stromu, lymfatický systém začíná jako drobné cévy. Tato síť citlivých cév a lymfatických uzlin je primární strukturou imunitního systému. Lymfatické uzliny působí jako kontrolní body po cestách cév. Filtrují tekutinu - lymfu, a slouží jako domov pro lymfocyty, což jsou malé buňky, které napadají a ničí cizí bakterie a viry a dokonce i abnormální buňky, jako jsou nádorové buňky.
Lymfatický systém se skládá ze sítě lymfatických cév, skupin lymfatických uzlin, mandlí, sleziny, brzlíku a další lymfatické tkáně v ostatních orgánech. Lymfatický systém se podílí na obraně organismu a udržuje i rovnováhu tělesných tekutin. Lymfatické cévy sbírají tekutinu, zvanou lymfa nebo míza, z celého těla.
Lymfatický systém má zásadní význam pro opravu tkání a ochranu lidského těla před nemocemi. Nesprávné odvodnění lymfatického systému vede k poškození imunitního systému, nebo dokonce k nádorům lymfatických uzlin. Nefunkční lymfatický systém ovlivňuje i Vaši imunitu, takže se může podepsat na tom, jak moc jste nebo nejste zdraví, nakolik vám fungují klouby, jak jsou pohyblivé Vaše končetiny a podobně.
Funkce:
- odvod tkáňového moku z tkání ve formě lymfy
- odvod tuků ve formě kapének do horní duté žíly
- obranný mechanismus - mízní uzliny
- odvádí z těla produkty metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky)
- vede do krve živiny
- lymfa se podílí na stálosti vnitřního prostředí (tzv. homeostáze)