MAJÍ BYLINKY VLIV NA LYMFATICKÝ SYSTÉM?

09.12.2018

Bylinky neboli léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné. Samozřejmě je však můžete pěstovat i na své zahrádce nebo zakoupit ve specializovaném obchodě. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také v podobě obkladů či koupelí. Dříve se na ně zaměřovalo především lidové léčitelství, dnes se s nimi hojně pracuje i v moderní medicíně.

Byliny jsou skvělé přírodní stimulátory a při vhodném použití mohou být velmi prospěšné pro opětovné "nakopnutí" různých oblastí těla. Váš lymfatický systém se v tom nijak neliší. Bylinky, které je třeba vzít v úvahu jsou:

1. ECHINACEA (TŘAPATKA)

Je sice známější jako bylinka podporující imunitu ve formě aktivace bílých krvinek a protilátek proti zdrojům infekce, ale její účinek s ohledem na lymfatický systém není o to slabší. Echinacea umí totiž skvěle rozproudit lymfu, kterou navíc zbavuje škodlivých látek. 

2. ASTRAGALUS (KOZINEC)

Čistí lymfu, pomáhá otokům a posiluje imunitní systém. Astragalus zvyšuje počet kmenových buněk v kostní dřeni a lymfatických tkáních, podporuje jejich rozvoj do aktivních buňek imunitního systému a může pomoci aktivovat T-lymfocyty a NK buňky. Astralagus má navíc velký vliv na slezinu.

3. SVÍZEL

Zvyšuje funkci lymfatických uzlin, snižuje překrvení, záněty a zlepšuje schopnost těla vyplachovat toxiny. Svízel očišťuje od chorobných látek slezinu, ledviny, játra a slinivku břišní. Velmi dobře léčí problémy s lymfatickými žlázami. 

4, PAMPELIŠKA

Ovlivňuje funkci krvetvorných orgánů, harmonizuje lymfatické žlázy a celkově tělo očišťuje od jedů a lymfu od uložených odpadních látek.

5. LATNATEC AMERICKÝ

Asi nejoblíbenější "lymfatická" bylina. Kořen pomáhá se všemi funkcemi lymfatického systému a je často využíván v době infekce spojené s otoky lymfatických uzlin. Navíc podporuje detoxikaci, lymfodrenážní účinky a zdravou funkci imunitního systému.

6. ČERVENÝ JETEL

Tyto květy získaly svou pověst jako "čističe krve", avšak mají velký význam i pro správnou činnost lymfy. Červený jetel (stejně jako bílý a žlutý) nejen efektivně rozpohybuje lymfu, ale slouží i jako zdroj fytoestrogenů a kumarinů, které stimulují krevní oběh.

7. MĚSÍČEK

Nádherná bylina, která blahodárně působí na lymfatický systém a používá se při zduření lymfatických uzlin, k čištění tělesných tkání a při snížení zánětu.

8. BŘÍZA

Detoxikuje organismus, napomáhá vylučování, normalizuje funkce močových cest a ledvin. 

9. LOPUCH

Především kořen podporuje detoxikaci jater a lymfy a silně čiští krev.

10. VIOLA

List i květ nabízí hluboké nastartování toku lymfy.


Sami vidíte, že bylinek na podporu správné funkce roste po světě velice. Nejčastěji se s nimi potkáte ve formě sušených čajových směsí k přípravě nálevů. A pokud byste chtěli do péče o svůj lymfatický systém bylinky zapojit, doporučujeme navštívit specializované prodejny nebo odborníky-bylinkáře, kteří Vám poradí jaká kombinace bylinek a v jakém množství bude vyhovovat přímo Vám.