LYMFEDÉM

28.10.2018

Lymfatické otoky neboli odborně LYMFEDÉMY vznikají nahromaděním přebytečné tekutiny v mezibuněčném prostoru a v tkáních. Dojde k nižšímu odtoku lymfy v dané oblasti (mohou to být nohy, ruce, břicho, obličej..), kde se začne hromadit lymfa, voda a veškeré škodliviny, tuky, soli, které by za normálních okolností měly odejít pryč z těla. Tudíž je v této části tělo toxikované, zablokované a lymfa tam stagnuje. Uzliny v této lokalitě jsou celé zaplavené, ucpané, a následně zpomalené. Funkce uzlin nestíhá pojmout veškerý nadbytek přehlcené lymfy a odlévá ji pryč do tkání. Je to podobný princip, jako když vléváte do zcela naplněného kyblíku s vodou další vodu. Udělá to samé, voda přeteče ven, už nemá místo a kapacitu v kyblíku. Čím déle trvá tento stav, tím má lymfa tendence ke zatvrdnutí a tuhnutí otoku.

Prvními příznaky otoků, které ještě zpočátku nemusí být ani vidět, může být zvýšené napětí, brnění, bolestivost, tlak, končetina tzv. "trne." Až později si můžeme všimnout viditelnějších, většinou pomalých postupných změn v otok, jež bývá zpočátku měkký.

Otoky bývají většinou nejhorší přes den, kdy nabývají, naopak se zmenšují v noci. Postupně se otok může zvětšovat a vazivovatět. Může docházet k omezené pohyblivost kloubů, revmatismu, nemocí kůže, různým vyrážkám, plísním, puchýřkům, zánětům nehtů.