LYMFA

16.09.2018

Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina, která koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma. Za 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5l lymfy. Její množství se odhaduje na cca 5-6 litrů. Vaše tělo však potřebuje vodu, aby zůstalo hydratované a aby lymfa proudila správně. Dobrým pravidlem je vypít 6 až 8 sklenic čisté vody denně.

Lymfa vzniká z tekutiny, která unikla vlásečnicemi z krve a buněk do mezibuněčných prostorů, sbírá tak z tkáně přebytečné tekutiny a ve vlastních cévách jej vrací do krevního oběhu. Tak pomáhá zachovat rovnováhu tělesných tekutin. Obsahuje i bílé krvinky, které bojují s infekcemi. Hlavní část lymfatické tkáně se nachází v kostní dřeni, slezině, brzlíku, mandlích a v lymfatických uzlinách.

Lymfa odvádí z tkání nadbytečnou tekutinu, která tam nepatří, odpadové produkty, tukové buňky, soli, vodu, tuky, škodliviny všeho druhu a pak se vlévá v horní části hrudníku do žilní krve a následně ven z těla přes čistící orgány. Bez lymfy by naše tělo bylo zaplavené jedem, a nemohli bychom fungovat. Je to naše "továrna na veškeré nečistoty", nemít ji, sami bychom se otrávili. Kdo má ucpanou a "zanesenou lymfu", tedy tím zpomalený celý lymfatický systém, může trpět nejen na otoky, celulitidu, obezitu, zavodnění, ale i na akné, různé vyrážky, ekzémy, sníženou imunitu a časté nemoci, alergie, migrény, zácpy, revma, špatné trávení a mnoho dalšího.

Studie ukazují, že jemná masáž může tlačit až 78 procent stagnující lymfy zpět do oběhu. Masáž uvolňuje zachycené toxiny. Vhodné je vyzkoušet lymfodrenážní masáž. Jedná se o speciální formu masáže, která se specificky zaměřuje na tok lymfy v těle. Mějte na paměti, že lymfodrenářní masáž musí být jemná. Příliš velký tlak může sice dělat dobře na svaly, ale už nemusí mít stejné lymfatické stimulující účinky.

Obvykle vás nespasí jedna návštěva - cyklus bývá většinou deseti lymfodrenáží, během nichž dostanete i doporučení ohledně navýšení pitného režimu, které je pro rozproudění lymfy zásadní. Během této "terapie" se nedoporučuje ani nošení těsného prádla, aby se lymfa doslova neškrtila.