STRAVA A JEJÍ VLIV NA LYMFATICKÝ SYSTÉM

18.11.2018

Váš lymfatický systém spolu s játry pomáhají detoxikaci těla od škodlivých látek přirozeným způsobem, jakým to příroda zamýšlela. Pro začátek je důležité uvědomit si, že pokud chceme mít funkční čisté tělo, měli bychom omezit přísun toxinů, kterými je lymfatický systém následnou filtrací velmi zatížen. Pod pojmem toxiny lze jmenovat průmyslově vyrobené potraviny, polotovary a sladkostí, konzervační látky, též i velké množství soli, cukru, umělých sladidel a neprospěšných tuků. Samozřejmě ubližuje i přemíra alkoholu, kávy či kouření cigaret. Stejně tak jako na většinu zdravotních problémů, může mít vliv na správnou funkci lymfatického systému a pohybu lymfy v něm i větší příjem mléka a mléčných výrobků (zahleňují), škrobů, bílé mouky a živočišných bílkovin (extrémní nadbytek zatěžuje organismus). Není to však obecné doporučení - vycházejte vždy z potřeb Vašeho těla. 

Myslím, že pro všechny (pro někoho někdy, pro někoho stále) je jednodušší najíst se rychle, bez rozmyslu "umlčet hlad" mezi každodenními povinnostmi, avšak to, jak nad stravou a potravinami, které do našeho těla  často i každý den "posíláme", se dřív nebo později zaručeně ukáže na našem zdravotním stavu. Proto prosím zavřete oči a představte si Vaši stravu, následně si představte možnou podobu Vaší krve a lymfy (fantazii se meze nekladou) a představte si i jestli Vašemu trávicímu traktu stravou vědomě pomáháte či nevědomě ubližujete. Pokud máte pocit, že by šlo něco zlepšit, zapojte do jídelníčku prospěšné potraviny a dostatečně pijte vodu, aby se nejen lymfa udržovala v pravidelném pohybu. "Jste to, co jíte" platí i s ohledem na lymfatický systém, takže byste neměli ignorovat potraviny, které ho stimulují. Více o jednotlivých prospěšných potravinách naleznete v článku za týden. 

Pokud je to možné, konzumujte hodně syrové zeleniny, jelikož obsahuje přirozeně se vyskytující enzymy, které pomáhají rozbít toxiny. Vláknina v těchto potravinách Vás také vyčistí a pomáhá zabránit nadměrnému přetížení trávicího systému. Syrová zelenina a ovoce mají obvykle vysoký obsah vody, který pomáhá očistit Váš lymfatický systém (nezapomeňte, že málo tekutin = stagnující tok lymfy).